Promocje
Serum INAMIA REDNESS RELIEF | Formeds
Serum INAMIA REDNESS RELIEF | Formeds

111,99 zł

Cena regularna: 139,99 zł

szt.
BICAPS | Witamina C - 1000mg
BICAPS | Witamina C - 1000mg

28,79 zł

Cena regularna: 35,99 zł

szt.
BICAPS |  Kelp 150 µg
BICAPS | Kelp 150 µg

33,59 zł

Cena regularna: 41,99 zł

szt.
BICAPS | MULTI - Kompleks witamin i minerałów
BICAPS | MULTI - Kompleks witamin i minerałów

57,19 zł

Cena regularna: 71,49 zł

BICAPS | LibiFEM kompleks dla kobiet
BICAPS | LibiFEM kompleks dla kobiet

61,59 zł

Cena regularna: 76,99 zł

szt.
BICAPS | LibiMEN kompleks dla mężczyzn
BICAPS | LibiMEN kompleks dla mężczyzn

52,79 zł

Cena regularna: 65,99 zł

BICAPS | CALCIUM D3 | WAPŃ D3
BICAPS | CALCIUM D3 | WAPŃ D3

33,59 zł

Cena regularna: 41,99 zł

szt.
BICAPS | Witamina B Kompleks 120 kaps.
BICAPS | Witamina B Kompleks 120 kaps.

75,99 zł

Cena regularna: 94,99 zł

szt.
Nasi producenci
healthaid vegetology
veganicity Helhetshälsa
 PowerGym Formeds
Dragon Superfoods Nutri-Plus
TheVeganSociety Aliness
Smart Organic Bett'r
 Banana Socks
   

Witaminy i minerały dla sportowców

0
Witaminy i minerały dla sportowców

Po publikacji wpisu o białku roślinnym wpadliśmy na pomysł bardziej rozbudowanego artykułu o suplementacji dla osób aktywnych fizycznie, w tym sportowców.

Jak się okazało, tyle mamy do powiedzenia na ten temat, że jednego artykułu na pewno nam zabraknie... Właśnie dlatego powstanie cała seria wpisów pod wspólnym tytułem: „Suplementy witaminowo-mineralne dla osób aktywnych”.

W poszczególnych wpisach przedstawimy Wam:

  • informację ogólną o suplementacji u osób aktywnych,
  • na które witaminy i minerały warto zwrócić szczególną uwagę,
  • suplementację dla zdrowia stawów,
  • suplementy białkowe oraz niezbędne aminokwasy BCAA.

Autor Daria Gańczarska

Dietetyk kliniczny, inżynier biotechnologii, trenerka personalna; na co dzień kompleksowo prowadzi swoich pacjentów, zarówno pod kątem żywieniowym jak i treningowym; prywatnie pasjonatka zdrowego stylu życia i podróży, dumna kocia i psia mama.

Instagram: @daria.ganczarska

 

Więc zacznijmy od początku... 

Aktywność fizyczna, a zapotrzebowanie na witaminy i składniki mineralne

Osoby aktywne fizyczne, zwłaszcza te intensywnie trenujące, mają wyższe zapotrzebowanie na witaminy i składniki mineralne, które uczestniczą w wewnątrzkomórkowym wytwarzaniu i uwalnianiu energii, a także są niezbędne do regeneracji tkanek, produkcji czerwonych krwinek oraz ochrony przed wolnymi rodnikami. Ponadto, sportowcy są narażeni na ich większe straty np. wraz z potem. Występowanie ewentualnych niedoborów witamin i/lub składników mineralnych przyczynia się m.in. do spadku wydolności organizmu oraz jego pogorszonej regeneracji.

Oczywiście podstawą żywienia osoby aktywnej fizycznie powinna być możliwe różnorodna zbilansowana dieta - w wielu przypadkach dbałość o dietę będzie wystarczająca do pokrycia zapotrzebowania organizmu na wszystkie niezbędne witaminy i składniki mineralne. Zwłaszcza, gdy jest to dieta normo kaloryczna lub wręcz z nadwyżką kaloryczną - wtedy jedząc więcej masz szanse dostarczyć sobie więcej składników odżywczych.

Niemniej, wiele badań wykazywało, że sportowcy nie dostarczają z pożywieniem odpowiedniej ilości witamin oraz minerałów. Przykładowo w badaniu Cupista i współpracowników, gdzie przeanalizowano dietę 60 sportsmenek, wykazano, że spożywały one za mało żelaza, wapnia i cynku w stosunku do zalecanego dziennego spożycia (tzw. RDA, z ang. Recommended Dietary Allowances).

 

Czy potrzebujesz suplementacji?

W praktyce wielokrotnie nie jesteśmy w stanie utrzymać cały czas optymalnego odżywiania, chociażby w wyniku szybkiego trybu życia - nieprzemyślanego komponowania posiłków, nieregularnego jedzenia, częstego spożywania na mieście gotowych dań (w tym żywności typu fast food). Również okresy redukcji masy ciała i stosowanie niskokalorycznej diety utrudniają pokrycie zapotrzebowania na witaminy oraz składniki mineralne u osoby aktywnej fizycznie i stanowią przesłankę do wdrożenia suplementów. Ponadto, suplementacja może być pomocna dla osób stosujących dietę eliminacyjną (np. ze względu na alergie/nietolerancje), dietę wegańską (obowiązkowa suplementacja B12), osób chorych i w okresie rekonwalescencji, a także kobiet w ciąży (kwas foliowy, omega-3).

Jeżeli któreś z powyższych dotyczy i Ciebie, to z dużym prawdopodobieństwem Twoje wyniki sportowe mogą być lepsze dzięki uzupełnieniu diety odpowiednią suplementacją.

 

Witaminy na które warto zwrócić szczególną uwagę

 

Witaminy z grupy B

  • Witaminy z grupy B: mają duże znaczenie w diecie osoby aktywnej, ponieważ uczestniczą w procesach uwalniania energii niezbędnej do ćwiczeń. Są także istotne dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i przebiegu procesów krwiotwórczych.
    Ich bogatym źródłem są pełnoziarniste produkty zbożowe np. płatki owsiane, pieczywo razowe czy ryż brązowy.

Witamina B6 (pirydoksyna) bierze udział w syntezie nowych białek oraz krwinek czerwonych. Z kolei witamina B5 (kwas pantotenowy) uczestniczy w produkcji hormonów sterydowych oraz neuroprzekaźników. Osoby aktywne mają zwiększone zapotrzebowanie na witaminę B9 (tzw. kwas foliowy) oraz witaminę B12 (kobalamina), ponieważ są one niezbędne w procesie syntezy białek i DNA komórek (te procesy zachodzą intensywniej u osoby aktywnej), wpływają także na produkcję erytrocytów w szpiku kostnym.

Suplementacja witaminy B12 jest szczególnie ważna dla osób stosujących dietę wegańską i nie powinna być pomijana.

Zapotrzebowanie na witaminy z grupy B rośnie wraz ze wzrostem ilości spożywanych węglowodanów, których zwykle jest więcej w diecie osób aktywnych (zresztą słusznie).

Jeżeli stosujesz suplementy węglowodanowe takie jak żele energetyczne czy batoniki to warto rozważyć także suplementację witamin z grupy B.

  • Witamina D: jest niezbędna do prawidłowej mineralizacji kości, ale także do prawidłowego funkcjonowania układu mięśniowego. Niedobór witaminy D powoduje spadek wytrzymałości i wydolności organizmu.
    Głównym źródłem witaminy D dla organizmu jest jej przezskórna synteza w wyniku działania promieniowania słonecznego. Niestety w naszej strefie w okresie jesienno-zimowym natężenie promieniowania słonecznego jest zbyt niskie, aby naturalnie syntezować witaminę D, stąd jej niedobory w tych szerokościach geograficznych są bardzo powszechne. W okresie od października do kwietnia zaleca się suplementację witaminy D.

W licznych badania zaobserwowano zależność między stężeniem witaminy D w organizmie, a wynikami sportowymi. Jej niskie stężenie jest związane ze spadkiem wydolności oraz zwiększonym ryzykiem schorzeń i kontuzji. Optymalne stężenie witaminy D we krwi dla osoby aktywnej ustalono na poziomie około 50 ng/ml. Zalecane dawki suplementacji to 1000-2000 IU dla osób dorosłych o jej prawidłowym stężeniu we krwi, do 4000-5000 IU w przypadku niedoborów oraz u osób otyłych. 

Witamina C i Witamina E

  • Witaminy antyoksydacyjne C i E: są one kluczowe, ponieważ eliminują szkodliwe wolne rodniki powstające w większych ilościach u osób intensywnie uprawiających sport m.in. ze względu na zwiększony pobór tlenu i zwiększoną wewnątrzkomórkową produkcję energii. Dodatkowo do powstawania wolnych rodników przyczyniają się mikrouszkodzenia włókien mięśniowych do których dochodzi np. w wyniku treningu siłowego.

Witamina C jest też niezbędna do syntezy tkanki łącznej (kolagenu, elastyny) przez co wpływa na zdrowie ścięgien, więzadeł oraz stawów.

 

Składniki mineralne na które warto zwrócić szczególną uwagę

 

Wapń Magnez Cynk

  • Wapń: niezbędny do budowy kośćca oraz utrzymania prawidłowego przewodnictwa nerwowo-mięśniowego i kurczliwości mięśni. Jego dobowa podaż dla zdrowej osoby dorosłej powinna wynosić 1000 mg/dobę.
    Dobrymi źródłami wapnia są produkty nabiałowe, zaś na diecie wegańskiej fortyfikowane produkty sojowe, mak, migdały, sezam, tahini, figi czy brokuły. W przypadku trudności w pokryciu zapotrzebowania na wapń z diety warto wdrożyć suplementację, wtedy korzystniej przyjmować go w mniejszych dawkach np. 2 razy dziennie po 250 mg niżeli jednorazowo w dużej ilości. 
  • Cynk: jest kluczowym mikroelementem dla utrzymania optymalnego funkcjonowania całego organizmu i prawidłowego podziału komórek. Uczestniczy w metabolizmie białek, węglowodanów i kwasów tłuszczowych. Cynk jest wykorzystywany w wielu procesach istotnych dla osób aktywnych fizycznie, takich jak produkcja hormonów i regeneracja mięśni, ponadto wpływa na wzrost odporności organizmu. 
  • Żelazo: bierze udział w syntezie hemoglobiny oraz mioglobiny w związku z czym jest niezbędne do prawidłowego transportu tlenu, na który zapotrzebowanie tkanek organizmu rośnie podczas aktywności fizycznej. Dodatkowo, podczas intensywnego wysiłku żelazo zostaje wydalane z potem. Niedobór żelaza (anemia) objawia się zwiększoną męczliwością i spadkiem wydolności, a także problemami z wypadaniem włosów. W przypadku występowania objawów anemii warto wykonać badania laboratoryjne, a następnie zadbać o większą podaż żelaza wraz z dietą lub (zwłaszcza w przypadku znacznych niedoborów) zdecydować się na suplementację. 
  • Magnez: ma duże znaczenie dla sportowców,  ponieważ reguluje pobudliwość komórek mięśniowych oraz siłę ich skurczu. Ponadto, magnez uczestniczy w procesach uwalniania energii w komórkach, a także korzystnie wpływa na syntezę białek mięśniowych. Osoby aktywne fizycznie mają zwiększone zapotrzebowanie na magnez, a zarazem są narażone na jego większe wydalanie z potem. Konsekwencją niedoboru magnezu jest spadek wydolności fizycznej, osłabienie siły mięśniowej, bóle i kurcze mięśni, drętwienie kończyn, problemy z koncentracją czy drażliwość. Dobrymi pokarmowymi źródłami magnezu są gorzka czekolada, banany, pestki dyni oraz pełnoziarniste produkty zbożowe. W przypadku suplementacji najczęściej stosuje się dawki 200-600 mg/dobę. 

 

Co wybrać?

Jeżeli jesteś osobą aktywną, ale masz wątpliwości czy w Twoim przypadku warto suplementować jakąkolwiek konkretną witaminę czy składnik mineralny skonsultuj się z dietetykiem, który może pomóc ustalić odpowiednią dla Ciebie suplementację.

Zawsze możesz także postawić na preparaty multiwitaminowe, w których znajduje się cały kompleks witamin i minerałów w odpowiednich proporcjach oraz bezpiecznych ilościach.

 

 Przejdź do sklepu

 

 W następnym wpisie z tej serii opowiemy o suplementacji dla zdrowia Twoich stawów.

Jeśli jeszcze nie jesteś zapisany na nasz newsletter to pośpiesz się, a na pewno go nie przegapisz! ;)

 

 

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Kurier InPost) już od 199,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl