Promocje
BICAPS |  Kelp 150 µg
BICAPS | Kelp 150 µg

33,59 zł

Cena regularna: 41,99 zł

szt.
BICAPS | MELATONIN+ zdrowy sen
BICAPS | MELATONIN+ zdrowy sen

57,19 zł

Cena regularna: 71,49 zł

szt.
BICAPS | Witamina B6 P-5-P
BICAPS | Witamina B6 P-5-P

33,59 zł

Cena regularna: 41,99 zł

szt.
BICAPS | ADEK
BICAPS | ADEK

75,99 zł

Cena regularna: 94,99 zł

szt.
BICAPS | CALCIUM D3 | WAPŃ D3
BICAPS | CALCIUM D3 | WAPŃ D3

33,59 zł

Cena regularna: 41,99 zł

szt.
BICAPS | Potas 1000mg
BICAPS | Potas 1000mg

24,79 zł

Cena regularna: 30,99 zł

szt.
BICAPS | Ashwagandha
BICAPS | Ashwagandha

48,39 zł

Cena regularna: 60,49 zł

szt.
HILKI  od FORMEDS | B COMPLEX | B-komleks dla dzieci
HILKI od FORMEDS | B COMPLEX | B-komleks dla dzieci

71,99 zł

Cena regularna: 89,99 zł

Nasi producenci
healthaid vegetology
veganicity Helhetshälsa
 PowerGym Formeds
Dragon Superfoods Nutri-Plus
TheVeganSociety Medican Campus
Smart Organic Aliness
 Bett'r  Banana Socks
   

8 pytań o wegańskim kolagenie

0
8 pytań o wegańskim kolagenie

Czy weganin może przyjmować suplement z kolagenem?

Kolagen występuje tylko w źródłach zwierzęcych. Jest to "klej", który utrzymuje razem rzeczy w twoim ciele, np. takie jak skóra czy stawy. Z tego powodu niemożliwe jest stworzenie wegańskiego suplementu zawierającego "gotowy" kolagen. Możesz jednak przyjmować suplement zawierający wszystkie składniki, których twój organizm potrzebuje do produkcji kolagenu, a które można znaleźć w źródłach roślinnych.

Większość suplementów na rynku nazywających siebie "wegańskimi suplementami kolagenowymi" nie zawiera czystego kolagenu. Zamiast tego mają wszystkie aminokwasy, witaminy i minerały, których twoje ciało potrzebuje do produkcji kolagenu.

W jaki sposób weganie zdobywają kolagen?

Kolagen jest niezbędnym składnikiem odżywczym. Jest wykorzystywany w skórze, ścięgnach, stawach i różnych innych miejscach w całym organizmie. W naszej diecie występuje tylko w mięsie i produktach zwierzęcych, co jest problemem dla wegan.

Na szczęście nasze ciała mogą wytwarzać swój własny kolagen, gdy otrzymają odpowiednie składniki. Jeśli upewnisz się, że otrzymujesz wystarczającą ilość tych składników odżywczych, twoje ciało będzie produkować kolagen, którego potrzebujesz. Niektóre z tych składników odżywczych i witamin są trudne do znalezienia i wymagają spożywania nieco niszowych produktów. Tak więc konieczne jest, aby zrobić badania i spożywać odpowiednie produkty lub przyjmować suplementy. Jest bardzo prawdopodobne, że nie uzyskasz wszystkich potrzebnych składników w inny sposób.

Czy istnieją suplementy kolagenowe na bazie roślin?

To zależy od twojej definicji. Czysty, gotowy kolagen występuje tylko w produktach zwierzęcych. Jednak Twój organizm może wytwarzać kolagen, gdy spożywasz odpowiednie witaminy i minerały. Z tego powodu istnieją suplementy, które zawierają składniki tworzące kolagen pochodzący z roślin. Twój organizm będzie pobierał te składniki odżywcze i wytwarzał z nich kolagen.

Czy istnieje wegańska alternatywa dla kolagenu?

Weganie nie uzyskają kolagenu ze swojej diety, ponieważ znajduje się on tylko w produktach odzwierzęcych. Jednak nasze ciała mogą wytwarzać swój własny kolagen, gdy jemy odpowiednie produkty. Zalecamy więc przyjmowanie suplementu, który ma na celu zwiększenie produkcji kolagenu.
Często te suplementy będą zawierały wszystko, czego Twój organizm potrzebuje do produkcji kolagenu. Ponieważ wszystkie te składniki odżywcze można znaleźć w roślinach, możliwe jest znalezienie wegańskich suplementów budujących kolagen.

Czy weganie starzeją się szybciej bez suplementów?

To zależy od ich diety. Kolagen jest kluczową częścią starzenia się z gracją. Wpływa na wszystko, od elastyczności Twojej skóry po stawy. Ci, którzy jedzą mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego, otrzymują dodatkowy kolagen ze swojej diety. Jednak nie dotyczy to wegan. Nie istnieje bowiem żadnej rośliny, która zawierałaby kolagen.

Mimo to, nasze ciała mogą wytwarzać kolagen, jeśli dostarczy się im odpowiednich składników. Jeśli spożywasz wystarczającą ilość składników odżywczych używanych do produkcji kolagenu, nie będziesz się starzeć szybciej niż osoba jedząca mięso. Jednak to może być trudne do zrobienia, więc zalecamy przyjmowanie jednego z suplementów kolagenowych. Te suplementy pomogą Twojemu organizmowi wytwarzać własny kolagen.

Co powoduje niszczenie kolagenu w suplementach?

Jednym z powodów, dla których tak wielu osobom może brakować kolagenu jest to, że wiele czynników może go zniszczyć.

Światło UV jest #1 niszczycielem kolagenu. Bezpośrednie promieniowanie UV może uszkodzić kolagen w Twojej skórze, co oznacza, że będziesz musiał produkować go więcej, aby to nadrobić. Nie zawsze jest to możliwe, w zależności od Twojej diety i tego, ile kolagenu zawiera Twój suplement.

Wolne rodniki mogą również powodować uszkodzenie kolagenu, który wchłaniasz z suplementu. Wolne rodniki pochodzą z różnych źródeł, w tym z zanieczyszczeń i ekspozycji na słońce - jest to jeszcze większy powód, aby stosować krem z filtrem. Antyoksydanty mogą zwalczać wolne rodniki. Na szczęście większość wegańskich suplementów kolagenowych zawiera również witaminę C lub inne antyoksydanty.

Palenie, odwodnienie i cukier mogą również zaszkodzić kolagenowi. Odwodnienie powoduje, że skóra nie jest nawilżona, co z kolei hamuje zdolność skóry do wykorzystania kolagenu, który został wchłonięty z suplementów. Cukier może powodować glikację kolagenu, przez co Twoja skóra staje się porowata.

Czy suplementy kolagenowe mogą powodować tycie?

Zazwyczaj nie. Niektóre badania wykazały, że kolagen może pomóc Ci schudnąć. Kolagen sam w sobie nie sprawi, że schudniesz, ale może działać dobrze wraz z programem treningowym, zwłaszcza jeśli podnosisz ciężary.
Nie znaleźliśmy dowodów na to, że kolagen może spowodować tycie bez przyczyny.

Czy suplementy kolagenowe działają?

Wegańskie suplementy kolagenowe często zawierają wszystkie składniki, których Twój organizm potrzebuje do produkcji kolagenu. Natomiast to, czy Twój organizm wykorzystuje te składniki do produkcji kolagenu, zależy. W wielu przypadkach twoje ciało wykorzysta te aminokwasy do produkcji kolagenu, zwłaszcza jeśli go potrzebujesz. Jednak te aminokwasy mogą być również wykorzystywane do innych czynności.
Nie jest to koniecznie złe, ale należy pamiętać, że kolagen, który spożywasz, niekoniecznie skończy jako kolagen w twoich tkankach łącznych.

Jeśli jednak brakuje ci kolagenu, twoje ciało prawdopodobnie użyje go do naprawy skóry, stawów i innych tkanek łącznych. Twoje ciało może przyswoić tylko pewną ilość kolagenu na raz, więc przyjmowanie ponad zalecaną dawkę niekoniecznie jest dobrą praktyką.

D3 Vegetology

 

Przejdź do sklepu

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Kurier InPost) już od 199,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl