Jesteśmy z siebie dumni!
To już drugi raz, kiedy nasz Czarny piątek świeci zielenią!
Co udało się nam zmienić w tym roku? Po pierwsze zmieniliśmy koperty, pudełka i resztę materiałów do pakowania, czyli paczki z witaminami, które dostajecie od nas, są teraz w pełni eko. Nie jesteśmy jednak w tym sami, producenci, z którymi współpracujemy, także w ostatnich czasach starają się się zminimalizować swój wpływ na środowisko i już dwóch z nich zmienili swoje materiały na ich zdaniem bardziej ekologiczne.
Jesteśmy pewni, że razem możemy coś zmienić, i bardzo cieszymy się, że idziemy w dobrym kierunku!
Czym jest rPET i jak Veganicity pomaga planecie?
Jeden z producentów, z którym już jesteście zapoznani - Vegancity, zdecydował się na wprowadzenie opakowań z tworzywa rPET. Filozofia Vegancity zawsze była powiązania z ochroną środowiska i skupieniem się na ograniczeniu ilości odpadów, oszczędzaniu energii i recyklingu. Można jeszcze dużo mówić na ten temat, ale co to właściwie znaczy? Jak to wygląda w praktyce?
Opakowania, których używano do tej pory do witamin, zawsze były w pełni nadające się do recyklingu, ale zmartwieniem i małym rozczarowaniem było to, że używano dziewiczego PET. Rozpoczęli poszukiwania lepszego rozwiązania, które ma mniejszy wpływ na środowisko. Po kilku wzlotach i upadkach z przyjemnością ogłaszają, że rPET, który jest wykonany w ponad 99% z plastiku pochodzącego z recyklingu poużytkowego (PCR), jest obecnie dla nich najbardziej ekologicznym rozwiązaniem!
rPET - czyli PET z recyklingu pokonsumenckiego, który nadaje się do ponownego recyklingu.
rPET wytwarzany jest ze zużytych plastikowych butelek, które są rozdrabniane a następnie topione, w wyniku czego odzyskiwany jest surowiec politereflan etylu, przetwarzany następnie na włókna.
Na etykiecie podaje się % przetworzenia materiału informując np., że: opakowanie powstało w 70% z recyklingu.
Dlaczego rPET?
Ponieważ ponad 77% butelek i opakowań z tworzywa PET jest obecnie poddawanych recyklingowi, PET jest najbardziej poddawany recyklingowi ze wszystkich tworzyw sztucznych, a dzięki zmianom w technologii PET może być teraz poddawany recyklingowi znacznie więcej razy niż kiedyś, w taki sposób powstaje rPET.
rPET ma dość dużo zalet:
- Może być w 100% całkowicie poddany recyklingowi.
- Produkcja jest bardzo oszczędna (zużywa się 4 razy mniej energii w porównaniu z PET).
- Jest lżejszy, a więc transport kosztuje mniej, co ma wpływ zarówno na gospodarkę, jak i na środowisko.
- No i najważniejsze! rPET można wielokrotnie poddawać recyklingowi, więc gdy oddajesz zużyte opakowania do recyklingu, oznacza to, że nie wylądują na wysypisku czy w oceanie. Gospodarka o obiegu zamkniętym, czyli „koło” w którym „krąży” materiał raz wytworzony, ma ogromny pozytywny wpływ na naszą planetę! Kiedy coś staje się towarem wielokrotnego użytku, to pomaga firmom takim jak Veganicity w osiąganiu celów społecznych i środowiskowych, a to jest naszym zdaniem rewelacyjne!
Dlaczego nie szkło? Czy nie jest bardziej przyjazne dla środowiska?
Niestety nie. Oprócz tego, że jest znacznie cięższe (rPET stanowi tylko około 15% wagi słoika o podobnej wielkości) i jest bardziej szkodliwy dla środowiska podczas transportu, produkcja szkła ma również bardzo szkodliwy wpływ na planetę. Nowe szkło produkowane jest z czterech nieodnawialnych głównych składników: piasku, sody kalcynowanej, wapienia i innych dodatków barwiących. Chociaż na razie nie brakuje tych surowców, wszystkie muszą być wydobywane, zużywając zasoby naturalne i energię. Produkcja i recykling szkła także zużywa ogromne ilości energii, wymagające temperatury około 1000°C, w przeciwieństwie do stosunkowo niższych temperatur, wynoszących tylko 260 °C w przypadku PET, co sprawia, że recykling zarówno PET, jak i rPET jest znacznie mniej energochłonny.
A co z aluminium i papierem z punktu widzenia Veganicity?
Z przeprowadzonych badań wynika, że papier nie jest jeszcze na tym poziomie, aby można go było stosować jako skuteczną alternatywę dla opakowań suplementów. To jeszcze musiałoby być czymś osłonięte, a to coś jest zwykle plastikowe. Niestety oznacza to, że opakowanie trudniej jest poddać recyklingowi niż zwykły pojemnik z rPET, ponieważ trzeba włożyć więcej pracy, aby podzielić części składowe.
W porównaniu z większością metali, aluminium jest trudne do wydobycia z rudy. Do wyprodukowania 1 tony aluminium potrzeba co najmniej 4 ton nieodnawialnego boksytu (ruda alunimium). Powoduje to dużą degradację terenu, zużywa dużo energii, a jednocześnie uwalnia do atmosfery szkodliwe gazy cieplarniane. Na podobnej podstawie dla podobnej wielkości rPET zużywa mniej niż połowę ilości gazów cieplarnianych do produkcji niż aluminium, przy czym aluminium musi być podgrzane do temperatury co najmniej 750 °C zarówno w celu oryginalnej produkcji, jak i recyklingu. Aluminium nadaje się jednak do recyklingu w nieskończoność.
rPET i aluminium mają bardzo porównywalną wagę, więc transportowanie jest prostsze, ale wyroby z aluminium mogą bardzo łatwo wgniatać się, sprawiając, że produkt wygląda nie doskonale.
Dlaczego pojemniczki Veganicity nie są w 100% poddawane recyklingowi? Wszystkie pojemniczki zawierają 99,6% plastiku pochodzącego z recyklingu pokonsumenckiego, 0,4% to barwnik, dzięki czemu zachowuje się ciemnozielony kolor. Pomaga to chronić produkt znajdujący się w środku przed światłem UV, dzięki czemu otrzymujesz suplement najwyższej jakości. Można by twierdzić, że pojemnik jest wykonany w 100% z rPETu, ale także ważna jest szczerość :).
Zalety pojemników z aluminium
Drugi producent (The Vegan Society) zdecydował w ogóle zrezygnować z plastiku i jest to zupełnie inna droga, podaje swoje argumenty!
Multiwitamina VEG 1 zawsze była bezglutenowa, bez drożdży, bez pszenicy i bez laktozy. Teraz można dodać do tej listy ‘bez plastiku’! Zrezygnowali z białego plastikowego opakowania i przeszli na gładką aluminiową puszeczkę, która w 100% nadaje się do recyklingu.
Wierzą, że wegańskie multiwitaminy powinny wspierać zdrowie, saldo bankowe i planetę. Chociaż opakowania bez plastiku nie są rewolucyjne, są dumni z wpływu, jaki będzie miała ta pozornie niewielka zmiana. Przejście z plastiku na aluminium pozwoli zaoszczędzić 3200 kilogramów plastiku rocznie! To nieco ponad 3 tony plastiku, waga białego nosorożca.
Dlaczego aluminium?
Prawie dwa lata trwała walka o znalezienie rozwiązania bez plastiku, które utrzymałoby VEG 1 w stanie świeżym i suchym, a jednocześnie zapewniłoby odpowiedni okres trwałości. Aluminium to idealna opcja pakowania multiwitamin. Ma niski współczynnik przenikania wilgoci i chroni przed reaktywnymi pierwiastkami z powietrza, utrzymując produkt w świeżości.
Oto kilka zabawnych faktów na temat aluminium:
- Zdumiewające 80% wszystkich metali kiedykolwiek wyprodukowanych na świecie jest nadal w użyciu.
- Opakowania metalowe są poddawane recyklingowi w większym stopniu niż jakikolwiek inny podstawowy materiał opakowaniowy.
- 75% aluminium podlega recyklingowi. Dla porównania mniej niż połowa wszystkich tworzyw sztucznych jest poddawana recyklingowi.
- Aluminium i inne metale mogą być poddawane recyklingowi w nieskończoność, bez pogorszenia jakości.
Dla porównania można także spojrzeć na inne materiały opakowaniowe:
Papier | Poddaje się recyklingowi od 5 do 7 razy |
Karton | Od 3 do 4 razy |
Szkło | Nieskończenie |
Plastik | 1 raz |
Polistyren | 1 raz |
Aluminium, miedź i inne metale | Nieskończenie |
Ze swojej strony zawsze zachęcamy do recyklingu opakowań, jeśli to możliwe, ale teraz jesteśmy jeszcze bardziej pewni, że podczas recyklingu pętla może się zamknąć, możemy ograniczyć swój ślad węglowy, a zatem okazywać mniejszy wpływ na środowisko i już zrobiliśmy pierwszy krok!