Dziś przedstawiamy kolejny wpis z cyklu „Suplementy witaminowo-mineralne dla osób aktywnych”. Wcześniej szczegółowo omawialiśmy na które witaminy i minerały warto zwrócić uwagę, tym razem proponujemy skupić się na suplementacji dla zdrowia stawów.
Autor Daria Gańczarska
Dietetyk kliniczny, inżynier biotechnologii, trenerka personalna; na co dzień kompleksowo prowadzi swoich pacjentów, zarówno pod kątem żywieniowym jak i treningowym; prywatnie pasjonatka zdrowego stylu życia i podróży, dumna kocia i psia mama.
Instagram: @daria.ganczarska
Na miejsca... gotowi... start!
Suplementy dla sportowców na stawy
Podczas uprawiania sportu przeciążeniu podlegają nie tylko same mięśnie, ale również pozostałe składowe układu ruchu takie jak więzadła, ścięgna i stawy. W przypadku pojawienia się bólu stawów można rozważyć suplementację wspomagającą ich regenerację.
Oczywiście na pierwszym miejscu jak zwykle należy zadbać o prawidłowe odżywianie - odpowiednia podaż białka, witaminy C oraz kwasów omega-3 wraz z dietą będą miały spore znaczenie. Dodatkowo, zwłaszcza po przebytych kontuzjach, pomocne mogą być:
- Kwasy omega-3: ich odpowiednia podaż może zwiększać siłę oraz wytrzymałość organizmu w wyniku poprawy metabolizmu tlenowego, co jest korzystne zwłaszcza dla osób aktywnych fizycznie. Kwasy te, zmniejszając lepkość krwi, wpływają na lepszą dostawę tlenu oraz składników odżywczych do komórek, dzięki czemu treningi mogą być intensywniejsze. Ponadto, jako, że EPA/DHA działają przeciwzapalnie, korzystnie oddziałują również na regenerację organizmu oraz zmniejszają ryzyko uszkodzeń stawów.
EPA i DHA w preformowanej biologicznie aktywnej postaci postaci występują w największych ilościach w tłustych rybach takich jak łosoś, tuńczyk, makrela, sardynki oraz w oleju rybim. W świecie roślinnym, pewne ilości tych długołańcuchowych form omega-3, są w stanie syntezować mikroalgi i to właśnie dzięki ich wykorzystaniu powstają wegańskie suplementy zawierające EPA/DHA.
- MSM (metylosulfonylometan): stanowi organiczną formę siarki dobrze przyswajalną przez nasz organizm. Pełni istotne funkcje dla regeneracji tkanki chrzęstnej w stawach. Wykazuje właściwości antyoksydacyjne, dzięki czemu neutralizuje destrukcyjne wolne rodniki i chroni chrząstkę stawową przed procesem starzenia. Ponadto, siarka organiczna jest niezbędna do syntezy kolagenu i keratyny, dlatego poza korzystnym wpływem na stawy, może także poprawiać stan skóry, włosów i paznokci. Suplementacja MSM jest polecana dla osób aktywnych narażonych na częstsze kontuzje, w okresie rekonwalescencji po urazach stawów oraz dla osób starszych.
- Glukozamina: składnik glikozaminoglikanów, które wchodzą w skład chrząstki stawowej oraz płynu stawowego. Stosowana w suplementach ma za zadanie uzupełnić naruszoną strukturę chrząstki i zahamować jej dalszą degradację. Prawdopodobnie działa łagodząco przy bólach związanych ze zwyrodnieniem stawów- w temacie glukozaminy potrzeba jeszcze więcej rzetelnych badań, jednak jest to suplement potencjalnie pomocny przy problemach ze stawami.
Czym jest i jak działa kolagen wegański
Stawy stanowią ruchome połączenia kości, które pokryte są chrząstką zabezpieczającą ich powierzchnię przed bolesnym tarciem.
Jednym z głównych budulców kości, ścięgien i chrząstki w stawach jest kolagen, stąd jego ogromne znaczenie w utrzymaniu sprawnego układu ruchu. Ponadto, włókna kolagenowe pełnią kluczową rolę w zachowaniu prawidłowej struktury i funkcji skóry.
Kolagen - to wytrzymałe białko strukturalne tkani łącznej zbudowane z trzech peptydów: glicyny, proliny oraz lizyny. Na jego syntezę, oprócz odpowiedniej podaży białka i ww. kluczowych aminokwasów, wpływa również witamina C, A, E. Charakterystyczną cechą włókien kolagenowych jest ich duża sprężystość oraz wytrzymałość na rozciąganie. Oszacowano, że potrzeba ciężaru 10 kg, aby zerwać włókno kolagenowe o grubości zaledwie 1 mm!
W przypadku osób intensywnie uprawiających sport przeciążeniu podlegają nie tylko mięśnie, ale również stawy. Czasami może się to wiązać z występowaniem dolegliwości bólowych podczas wykonywania ruchów czy sztywnością stawów. Podobna sytuacja dotyczy osób ciężko pracujących fizycznie oraz mających chorobę zwyrodnieniową stawów. Niestety także wraz z wiekiem maleje produkcja włókien kolagenowych, a ich pogorszone wytwarzanie może skutkować powstawaniem głębokich zmarszczek, rozstępów, cellulitu oraz zwiększoną utratą włosów. W tych przypadkach suplementy stymulujące wewnątrzkomórkową syntezę kolagenu mogą okazać się pomocne we wspomaganiu regeneracji i zmniejszaniu odczucia bólu.
Niestety wraz z wiekiem maleje produkcja włókien kolagenowych, a ich pogorszone wytwarzanie może skutkować powstawaniem głębokich zmarszczek, rozstępów, cellulitu oraz zwiększoną utratą włosów.
Klasyczne suplementy kolagenu pochodzenia zwierzęcego zawierają często całe cząsteczki kolagenu, które w takiej postaci nie mogą być wchłanianie z przewodu pokarmowego. Konieczny jest rozkład takiej cząsteczki do aminokwasów budulcowych. Natomiast kolagen roślinny - to preparat już zawierający wolne aminokwasy niezbędne do samodzielnej biosyntezy kolagenu w organizmie.
Stosowanie preparatów kolagenowych może być pomocne w zapobieganiu oraz łagodzeniu problemów ze stawami i kręgosłupem, szczególnie u osób o wzmożonej aktywności fizycznej i osób starszych. Dodatkowo, suplementacja proliny, lizyny i glicyny może korzystnie wpływać na syntezę włókien kolagenowych w skórze, co poprawia jej wygląd.
Zawsze warto zwrócić uwagę na jakość wybieranego wege kolagenu, najlepiej, aby zawierał jak najmniej wypełniaczy, barwników i słodzików. Należy skupić się na wysokiej zawartości interesujących nas związków aktywnych oraz ewentualnej obecności dodatkowych substancji wspomagających działanie preparatu. Jeśli chodzi o poprawę odbudowy kolagenu i pracy układu ruchu, dobrze sprawdzi się również dodatkowa suplementacja witaminą D, witaminą C, kwasami omega-3, glukozaminą czy MSM.
Trzeba także pamiętać, że jedną z najważniejszych kwestii dla poprawnego funkcjonowania stawów jest utrzymywanie prawidłowej masy ciała - nadprogramowe kilogramy mogą znacząco upośledzać pracę układu ruchu.
Zróżnicowana i adekwatna kalorycznie dieta to podstawa utrzymania dobrego zdrowia, również stawów. Suplementację warto traktować jako dodatkowe wspomaganie organizmu pomocne zwłaszcza w okresach wzmożonego wysiłku.
W następnym wpisie z tej serii opowiemy o suplementach białkowych oraz BCAA.
Jeśli jeszcze nie jesteś zapisany na nasz newsletter to pośpiesz się, a na pewno go nie przegapisz! ;)